Yaygın Eğitim Nedir

0
306
views

Yaygın Eğitim Nedir

Yaygın eğitim, örgün eğitimde yarım kalmış, eğitim gereksinimleri karşılanmamış, beceri ve bilgilerine yönelik programdır. Yaygın eğitimle ilgili ilk çalışmalar İngiltere’de 1776’da yapılmıştır. İlk olarak denizciler üzerinde uygulanmıştır. Türkiye’de ise yaygın eğitim çalışmaları 1922’de halk mektepleri ile başlamıştır.

Bilim ve teknolojinin gelişmesi ile insanların sürekli yenilik arayışında bulunması meslek seçimimin de hataları düzeltmek, yeni mesleklerin ortaya çıkmasını sağlamak, boş zamanları doldurmak yaygın eğitimin ortaya çıkmasına ve yaygın eğitime olan ihtiyacı arttırmıştır.

Yaygın eğitimde yaş sınırlaması yoktur. Yaygın eğitim okul dışı eğitim ile hizmet içi eğitim çalışmaları şeklinde yürütülür. Yaygın eğitim çalışmaları Milli Eğitim Bakanlığı, Üniversiteler, Diyanet İşleri Bakanlığı, Milli Savunma, Tarım ve Orman, Adalet, Sağlık Ve Sosyal Yardım, Kültür, Turizm gibi bakanlıklar ve gönüllü kuruluşlar tarafından yapılır. Yaygın eğitim örgün eğitime göre daha kapsamlı olup okul, ordu, cami, iş yerleri gibi yerlerde gerçekleşir.

Yaygın eğitim toplum içerisinde kişinin bilgi, beceri, alışkanlıklarına bağlı olarak sürekli devam etmektedir. Kişilerim öğrendiklerini diğer kuşaklara aktarmak yaygın eğitim ile gerçekleşir. Yaygın eğitim öğrenme sürecine öğrenen ve öğretenin katıldığı eğitimdir. Bu yönüyle örgün eğitime benzerlik gösterir. Yaygın eğitim, örgün eğitim dışında devam eden bireyin öğrenimini sağlayan, bireyi işe ve yaşama hazırlayan, yaşam boyu devam eden, okul dışı eğitimdir.

Yaygın eğitim, örgün eğitimden daha kapsamlıdır. Çünkü Türkçe konuşamayan, okur-yazar olmayan, örgün sistemin belli kademesinden ayrılan, okuma-yazma bilen tüm kişiler yaygın eğitimden yararlanabilirler. Çünkü yaygın eğitim ailede, çevrede, iş yerinde ve her yerde kişilere verilen hayat boyu eğitimdir.

Yaygın Eğitimin Amaçları:

Okuma-yazma öğretmek ve eksik öğrenimleri tamamlamak.

Bilimsel, teknolojik, sosyal, ekonomik ve kültürel gelişmelere kişilerin uyumlarını sağlamak.

Milli kültür değerlerini geliştirmek ve korumak.

Toplu yaşama karşı bireyleri hazırlamak.

Kişilerin meslek edinmelerini sağlamak.

Çeşitli meslek dallarına karşı kişileri geliştirmek ve yetenek kazandırmak.

Kişilerin boş zamanlarını daha verimli kullanmalarını sağlamak.

Türkiye’de Yaygın Eğitim Sağlayan Kurum Ve Kuruluşlar

1)Milli Eğitim Bakanlığı

2)Halk Eğitim Merkezleri

3)Mesleki Eğitim Merkezleri

4)Yaygın Eğitim Enstitüsü

5)Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitüleri

6)Pratik Kız Sanat Okulu

7)Turizm Eğitim Merkezleri

8)Açık Öğretim Kurumları

-Açık İlköğretim Okulu

-Açık Öğretim Lisesi

-Mesleki Açık Öğretim Lisesi

-Mesleki Ve Teknik Açık Öğretim Okulu

Özel Yaygın Eğitim Kurumları

1)Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezleri

2)Öğrenci etüt eğitim merkezleri

3)Kurslar

4)Özel yaygın eğitim kurumları

5)Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here