Milli Eğitim Uzmanı Nasıl Olunur

0
317
views

Milli Eğitim Uzmanı Nasıl Olunur

Milli Eğitim Bakanlığı, eğitim alanı ile ilgili olan bir devlet kurumudur. Bu kurum eğitim işlerini belirli bir bürokrasi çerçevesinde yürütmektedir. Bu bürokrasiden birisi de milli eğitim uzmanı olmaktadır.

Milli Eğitim Uzmanı Ne İş Yapar?

Merkez teşkilatında görev yapan milli eğitim uzmanı;

– Milli Eğitim Bakanlığının üzerinde çalıştığı tüm hedef ve stratejiler üzerinde görevler üstlenmektedir.

– Uluslararası kurum ve kuruluşların eğitim üzerine yaptığı toplantılara bakanlığı temsilen milli eğitim uzmanları eğitim uzmanları katılmaktadır.

– Ayrıca milli eğitim uzmanları eğitime yönelik tüm stratejileri düzenlerken eğitim sistemleri üzerinde de çalışmalar yapmaktadır.

Nasıl Milli Eğitim Uzmanı Olunur?

Milli eğitim uzmanlığı görevine gelebilmek için adaylar öncelikle milli eğitim uzmanı yardımcılığı görevinin sorumluluklarını doğru bir şekilde yerine getirerek uzmanlığa uygun olduklarını göstermelidir. Yani milli eğitim uzmanı olacak kişiler öncelikle üç yıl boyunca milli eğitim uzmanı yardımcılığı yapmaktadır. Öncelikle milli eğitim uzmanı yardımcılığına giriş yapılmalıdır.

Milli Eğitim Uzmanı Yardımcılığında Aranan Şartlar Nelerdir?

Milli eğitim uzmanı olmak için uzman yardımcılığı yapmak için başvuru yapacak olan adaylar öncelikle fen-edebiyat, siyasal bilgiler, hukuk, iktisat, iktisadi ve idari bilimler ve işletme fakültelerinin dört yıllık lisans eğitimi veren okullarından mezun olmak durumundadırlar.

Milli Eğitim Uzman Yardımcılığı Süreci Nasıl Tamamlanır?

Milli eğitim uzman yardımcısı adayları sınavdan başarılı olarak geçtikten sonra üç sene boyunca mesleğin gerekliliği olan görev ve sorumlulukları yerine getirmeleri için söz konusu kadro kapsamında staj görürler. Böylece meslek kapsamında gerekli olan değer ve yargıları kazanmaları sağlanır.

Milli eğitim uzman yardımcıları görevlerinin ikinci yılın sonunda seçenekler arasında bir tez seçimi yaparlar ve bu tezi üçüncü yılın sonuna kadar hazırlamak durumundadırlar. Ayrıca tez süresinin dolmasına son iki ay kala gerekli kolaylıklar sağlanarak uzman yardımcısına gerekli destek kurum tarafından sağlanır.

Milli eğitim uzman yardımcılığı görevinde üç yılı tamamlayan kişiler tezlerini sunarlar ve bu tez ilgili kişiler tarafından kabul gördüğü takdirde adaylar milli eğitim uzmanlığı yazılı yeterlik sınavına girme hakkına sahip olurlar.

Hangi Durumlarda Milli Eğitim Uzman Yardımcılığı Görevi Sonlandırılır?

Milli eğitim uzman yardımcılarının hazırladıkları tez kabul görmediğinde ikinci hakkı kazanırlar ancak ikinci tez de kabul görmediğinde uzman yardımcılığı görevlerine son verilmektedir. Ayrıca yeterlik sınavında iki kez başarı gösteremeyen ve dil yeterlik şartını yerine getiremeyen uzman yardımcılarının da görevleri sonlanmaktadır.

24

Milli eğitim uzman yardımcılığı sürecini başarılı olarak tamamlayan ve yeterlik sınavında başarı gösteren kişiler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından milli eğitim uzmanı olarak göreve atanmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here