Maker Eğitim Neden Önemlidir

0
265
views

Maker Eğitim Neden Önemlidir

Eğitim Ve Meydana Getirilmesi

Meydana bir şeyler getirmek adına eğitim için, temelden başlayıp sonucuna kadar uzanan tüm süreçlerin kaynağında ”yenilikçilik” ve ”kaynak kullanımı” bulunur. Maker düşüncenin, hayali kurulan nesneyle mutluluk dolu, eğitici ve akla yatan bir yöntemle kullanımını sağlamak ve üretmek ile ilişkili durumda olduğu sorunsuz ifade edilebilir. Bütün kullanım ve üretim süreci halihazırda bulunurken ortaya sorunlarında çıkması söz konusudur. Sorunlar çözüme kavuşturulmaya çalışılacak ve bulunan çözümler, faydası gözlem altındayken bu esnada yeni sorunlarla karşılaşılacaktır. Meydana getirilmek istenen ürünün aksiyonu bu şekilde devamını sağlayacaktır. Bu gibi konularda yaşanan tecrübenin öğrenmeye büyük yarar oluşturacağını söylemek yanlış olmaz.

Planlı çalışma

Düzeyli bir şekilde kendi enerjisini üretime yönlendiren birey, karşı karşıya kaldığı sorunları nihayete erdirmeye gayret gösterirken, en önce planlı ve programlı davranmanın ne kadar önemli olduğunu istese de istemese de fark edecektir. En önemlisi sorunların neyden meydana geldiğini anlayacak, bunlardan kendine pay biçebilecektir. Bu bireye, planlı programlı ve hedeflerine hitap eden çalışma mantığı kavramını benimsetecektir. Plan ve program analizinin öneminin doğru anlaşılması için, bu somut kavramın sadece tecrübe ile sabit olması gerekmektedir. Maker arka planda sadece üretimle ilgili görünse de bu sayede somut düşüncelerin benimsenmesine ve anlaşılmasına neden olmaktadır.

Hata aşinalığı

Yaşadığımız çevrenin bireye, hatalar için tanıdığı ek fırsatlar oldukça fazladır. Birey, her zaman her şeyin hakkını veremez. Ve şüphesiz bu çocuklar için doğal bir haktan başka bir şey değildir. Konu erişkinler olduğunda ise çark tersine döner. Çünkü yaşanılan çevrenin beklentisi, erişkinlerin hata yapmaması üzerinedir. Çünkü erişmiş insanlar yaşlarına göre davranmalıdırlar gibi birtakım düşünceler varlığını gösterebilir. Toplum adeta yasama, yürütme, yargı organları gibi davranışlar göstermektedir. Maker düşüncede, elektronik, ahşap, plastik gibi diğer atölye çalışmaları yardımıyla böyle bir alan sağlanmaya çalışılır. Bu alanda, diğer bireylerle birlikte ya da kendi başına ilgi göstereceği uygulamalarda hatanın tecrübesini, duygusunu bizzat yaşayacak ve hissedecektir. Negatif karşıtı teşvikli yönlendirme sonucu birey, beyninde oluşması zor nitelendirilen tecrübe, hata yapabilme, hataları anlayıp kendini düzeltebilme tarzı olguları kendine aşılayabilecektir.

Çocuk Gücü

Bazı ebeveynler ve çocuklar arasında okul öncesi bir çizgi hazırlanıyor. “Okul sıkıcı”, “Okul, çocuğumu yok ediyor gibi” ifadeler kullanılabiliyor. Oysa ki bu durumda ne yapabileceklerine bakmak, ve okulun çocuğa neleri kazandırabileceğini düşünmek, yetenek ve uzmanlık alanlarını keşfedebilmek en doğrusudur. Maker eğitimde çocuğa inanılmalı ve uygun ortam sunulmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here