Maker Eğitim Nedir

0
278
views

Maker Eğitim Nedir

Öncelikle “Maker” kelimesi İngilizce kökenli olup, kelime anlamı olarak yapan – üreten kişidir. 2005 yılında ABD’de ortaya çıkmış ve hızlı bir yayılım göstermiştir. “Do It Yourself” (Kendin Yap) kültürünün teknoloji ile birleşmiş bir hali olarak kabul edilir. “Yeni endüstri devrimi” olarak da adlandırılır. Bu hareketin doğuş nedenleri arasında internetin yaygınlaşması ve teknolojinin ucuzlaması gösterilmektedir. Maker Eğitimdeki amaç; çocuklara üretim kültürünü aşılamak, tüketici konumundan üretici konumuna geçirmektir. Üreterek öğretme ana fikirdir. Yani onlara; kodlama, tasarım, mekanik ve elektronik gibi günümüz temel ihtiyaçlarını ve üretim tekniklerini öğreten bir eğitim modelidir. Genellikle 7-14 yaş arası çocuklara eğitim verilmektedir.

Maker Hareketi öncülerinden olan Dale Dougherty: “Rekabet yerine paylaşım, para yerine yetenek, yoğun ezber bilgi yerine deneyim” diyerek bu hareketi tanımlamıştır.

Dünyanın her yerinde Maker’ların toplanıp birlikte çalışabildikleri dernekleri, ürünlerini sergileyebildikleri fuarları bulunmaktadır.

MAKER EĞİTİMİN AMACI?

Maker Eğitim ile öğrenciler gelecekteki iş ortamlarına hazırlanır. Ortak çalışabilme, iş ortamlarında çevreye uyum sağlayabilme, tek ve kesin bir yanıta sahip olmayan sorulara çözüm arayabilme yönünde eğitilirler. Burada ki asıl amaç ise öğrencilerin keşfederek ve araştırarak öğrenebilme, iş birliği ve etkileşim halinde olarak bilgilerini geliştirip pekiştirebilme, halkları ve dünyayı anlayabilme ve daha iyiye doğru geliştirip değiştirebilmelerini sağlamadır.

Bu hareketin bir çok ülke ve okullara yayılmasının bilgisayar kullanımını arttırma ve yaratıcı, girişimci, üretken nesiller yetiştirme konusunda pek çok pedagog görüş birliğine sahiptir.

Bu hareketin en önemli besini İnternettir. En sık kullanılan araçlar ise; mikroişlemciler, akıllı teknolojiler, 3D yazıcılar,programlama kodlarıdır.

Ürünlerin toplu olarak sergilendiği fuarlar düzenlenmektedir. Bu fuarlara MakerFaire denmektedir. 7 yıldır varlığını sürdüren fuarlar bir çok ülkede gerçekleşse de Türkiye’de henüz bir fuar gerçekleşmemiştir.

3D yazıcılar, kaynak kodlu projeler ve internetin uçsuz bucaksız bilgi haznesi sayesinde kişi artık kendisini istediği yönde geliştirebilir, hayallerini gerçekleştirebilir ve kimseye muhtaç olmadan, düşül bütçelerle üretime dahil olabilir.

MAKER KİMDİR?

Elektronik donanımlar vasıtasıyla projeler yapan, 3D yazıcılar ile tasarladıklarını basan, kodlamalar yapan, bir şeyler tamir edebilen ve hangi alan olursa olsun üretim yapan herkes Maker’dır. Maker, ne üretmiş olursa olsun, kendisine saklamaz ve bunu paylaşır. Onlar için ezberden ziyade deneyim önemlidir. Deneyim kazanma süreçleri “Yap, Başarısız ol, Tekrar yap” şeklinde ilerler. Bu sebepten Maker’lar başarısız olmaktan korkmazlar. Kurdukları dernekler ( Makerspace, Hackerspace) ile kendilerine kolektif bir şekilde çalışabilecekleri mekanlar yaratmışlardır. Ek olarak bu mekanlarda yeni başlayan kişilere yönelik eğitim düzeyinde etkinlikler de yapılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here