KYK Bursu Nasıl Kesilir?

0
655
views

Kyk Bursu Nasıl Kesilir? Kimler burs alırken bursu krediye döner? sorularının cevapları makalemizde. Kredi ve Yurtlar Kurumu bu sene de öğrencilere burs veya kredi imkanı sunmaya devam ediyor. Burs&Kredi başvuruları henüz başlamış değil. KYK kredisi kazanmanız durumunda hangi koşullarda bursunuz kesilir veya hangi durumlarda bursunuz kesilmez aynı şekilde devam eder bunlardan bahsedeceğiz.
Öncelikle eğer KYK’dan burs kazanırsanız bu sizin için büyük bir şans olur çünkü devlet herkese kolayca kredi imkanı sağlamıyor. Geçen sene 425 TL olan karşılıksız burs imkanı kazanmak için belli kriterler mevcut. Bu kriterler arasında; şehit veya gazi çocukları, %40 ve üzeri engeli olan öğrenciler, ebeveynlerinden birisi veya her ikisi vefat eden kişiler, yetiştirme yurtlarında büyüyen gençler, lise ve dengi öğrenimini Daruşşafaka’da bitirenler, milli sporcu olup lisansı bulunanlar, ÖSYM’nin sınavında ham puanı bazında ilk yüzdeki kişiler öncelikli olarak burs kazanır.

KYK Bursu Nasıl kesilir?

Öğrenim kredisini kazanmak yetmiyor aynı zamanda bu olanağı elde tutmak da aynı şekilde önem taşıyor. Bursunuzun devam etmesini istiyorsanız bazı kurallara uymanız gerekmekte. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

  • Üniversiteden ayrılma, kovulmak veya geçici olarak uzaklaştırılma cezası almak,
  • Sağlık sebebi ile üniversiteye devam etmeme durumu,
  • Üniversitenin kapatılması,
  • Devlet yurtlarından süresiz uzaklaştırma cezası alınması,
  • Asgari ücret ile sürekli şekilde gelir elde etme,
  • Mahkeme kararıyla (kesin hükümle) mahkum olmak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here