İnformal Eğitimin Yararları

0
296
views

İnformal Eğitimin Yararları

Öncelikle eğitimin alt dallarından biri olan informal eğitim nedir?

İnformal eğitim plansız programsız bir şekilde gerçekleşen, belli bir amaca hizmet etmeyen, yaşam içerisinde kendiliğinden gerçekleşen eğitimdir. Ve hayatımızın her alanını çepeçevre kuşatmıştır.

Aşağıda informal eğitime bazı örnekler verilmektedir.

Daha önce kullanmadığınız var örneğin bir sıra işlemcisi. Teknolojinin devamlı kendini yenilediğini hesaba katarsak yeni çıkan bir cihaz ve ilk defa yapacağınız bir işlem için size ön bilgi gerekli. Fakat her zaman bir açıklayıcı metin bulamayabilirsiniz. Birisine sormak istemeyebilirsiniz. Ama sırada sizden önde olanları izlersiniz. Ve nasıl yapıldığını sıra size gelene kadar öğrenmişsinizdir.

Mesela bir çocuğa annesi yaptığı bir davranıştan dolayı kızdığında orada informal bir öğrenme gerçekleşmektedir. Çocuk bir suçtan sonra doğruyu söyleyerek ceza almaktan kurtulduğunda, doğru söylemeyi öğrenmektedir. Bunlar informal öğrenmeye verilecek bazı öğrenme biçimleridir.

Ev işlerinin nasıl yapıldığını, bayramlarda, özel günlerde, dini bir törende nasıl davranmanız gerektiğini öğrenmek de bunlara örnektir.

İnformal eğitim nasıl gerçekleşir?

informal eğitimin belirli bir planı yeri zamanı olmadığını söylemiştik. Yani öğrenme faaliyetlerinin hayatın her alnına yayılmış şeklidir. Markette, otobüste, sinemada, sokakta, evde gerçekleşebilmektedir. Buradan yola çıkarak denilebilir ki belirli bir yeri zamanı, kısıtlayıcı bir unsuru olmaması açısından oldukça yararlı ve geniş bir alana sahiptir.

Aslında her zaman her yerde öğrenme de denilebilir. . Ve herkesten öğrenilebilir. İnformal eğitimde herkes öğretmendir. Yani herkesten öğrenebileceğimiz bir şeyler vardır. Bunun için çaba göstermeyiz çünkü öğrenme yaşamın doğal akışı içerisinde kendiliğinden gerçekleşmektedir.

İnformal öğrenmeler nelerdir?

İnsan, informal eğitim sayesinde, içinde yaşadığı toplumun örf ve adetlerini, ahlak kurallarını, görgü kurallarını ve çevresine uyum sağlamayı bizzat yaşayarak ve deneyimleyerek öğrenmiş olmaktadır. Bazen insan bir şeyi nereden şaşır. Ancak biliyordur. Gerekli olduğu anda o bilgi kendiliğinden davranışa dönüşmüştür. Geçmişte bilinç dışı şekilde öğrenme gerekli olduğu anda davranışa dönüşmüş ve içinde bulunduğumuz zorluktan bizi kurtarmıştır.

Anneden babadan görerek öğrenilmiş olan roller, zamanı geldiğinde gerçekleştirilir. Bu da bireyi ilerde yaşayacağı şartlara önceden hazırlamış olmaktadır. Bir çeşit örtük öğrenmedir de diyebiliriz. Nasıl ki bebek işlem öncesi dönemde konuşmaları kayda alıp gerekli dilsel gelişime ulaştığında onları kullanmaya başlar. İnformal öğrenmeler de hayatın her alanında gerekli zamanlarda ortaya çıkan kurtarıcı beceriler gibidir diyebiliriz.

Daha önce hiç yapmamış olduğunuz bir işi başınız sıkıştığında bir denersiniz ki yapabiliyorsunuz. Bu size o anda bahşedilmiş bir mucize mi sanıyorsunuz. Elbette ki hayır; aslında siz o şeyi yapmayı daha önce öğrenmiştiniz. Fakat farkında değildiniz. İşte kul sıkıştı ve hızır imdada yetişti. Hayır elbette daha önce etrafınızda gözlemlemiştiniz. Daha önce denememiş olsanız da nasıl yapıldığını biliyordunuz. İşte informal eğitimin faydaları bunlardır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here