Formal Eğitim Nedir ?

0
327
views

Formal Eğitim Nedir

Amaçları ve kuralları daha önceden belirlenmiş, planlı ve programlı olarak belirli zamanlarda yapılan eğitimdir. Formal eğitim profesyonel olarak bu işi yapan ve eğitimini alan kişiler tarafından verilir. Örneğin okulda yapılacak formal eğitim amacıyla Yükseköğretim kurumlarının 4 yıllık öğretmenlik fakültesinden mezun olmuş öğretmenler tarafından bu eğitim verilir.

 Formal Eğitimin Temel Özellikleri:

 1.  Belli bir planı, amacı ve programı vardır.
 2.  Ulaşılmak istenen sonuç önceden bellidir.
 3.  İzlenilecek yol bu iş için uzman olan kişiler tarafından uygulanır.
 4.  Formal eğitim sadece eğitim kurumlarında gerçekleşir.
 5.  Eğitim başladığı andan itibaren belli bir ortam ve şartlarda gerçekleşir.

Formal eğitim iki türlüdür. Bunlar; örgün ve yaygın eğitimdir.

 1-)Örgün Eğitim

Belli bir yaş grubunda bulunan kişilere, Milli Eğitim’in amaçları ile okullarda belli düzende ve planda yapılan eğitimdir. Burada eğitim birbirini izleyen basamaklardan oluşur. Bu basamaklar:

 •  Okul Öncesi Eğitim
 •  İlköğretim
 •  Ortaöğretim
 •  Yükseköğretim

Bu basamakların her biri için yaş sınırlaması vardır. Düzenli ve sistematiktir. Bazı basamaklar tüm bireyler için zorunludur.

 2-)Yaygın Eğitim

Herhangi bir yaş sınırlaması olamayan, kişinin isteği doğrultusunda gerçekleşen eğitimdir. Kişinin kendi ilgi ve istekleri doğrultusunda verilen eğitimdir. Örgün eğitimin herhangi bir basamağından ayrılmış kişilere veya örgün eğitimin basamaklarını bitirmiş kişilere verilen eğitimdir. Zaman olarak daha kısadır. Kişilerin ihtiyaçları doğrultusunda yapılır. Kişiler arasında yaş gruplar oluşturulmaz. Zorunlu değildir.

Yaygın Eğitim Veren Yerler:

 •  Halk Eğitim Merkezleri
 •  Hizmet İçi Eğitim
 •  Kurslar
 •  Çıraklık Okulları
 Halk Eğitim Merkezleri

Her yaş grubundan kişilerin katıldığı, örgün eğitimden yararlanmayan veya bitirmiş olan kişiler için ilgi ve isteklerini gerçekleştirmek amacıyla uygulanan eğitimdir. Örneğin; kişinin bilgisayar eğitimini daha da arttırmak ve bu alanda merak ettiklerini kendi isteği doğrultusunda gerçekleştirmek için bir bilgisayar kursuna gitmesi halk eğitimidir. Burada amaç kişisel olup kişinin isteğine bağlıdır.

 Hizmet İçi Eğitim

Kişilerin çalıştıkları kurumlarda işveren veya kurum tarafından gerçekleşen, çalışanların mesleki becerilerini arttırmaya yönelik bilgi vermek amacıyla düzenlenen eğitimdir. Örnek: Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerin bilgisayar yeterlilik düzeylerini daha iyi geliştirmelerini sağlayacak kurs düzenleseydi ve bilgisayara istekli olan öğretmenler bu kursa katılsaydı hizmet içi eğitim olurdu.

 Kurslar

Kişilerin kendi ilgi, istek ve becerilerine göre gittikleri, yaş sınırlaması olmayan tamamen kişisel becerileri geliştirmek veya kişiye destek olmak amacıyla açılan kuruluşlardır.

 Çıraklık Okulları

Kişinin bir iş yerinde meslek öğrenmek amacıyla teorik ve pratik eğitimi kapsayan eğitim türüdür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here