Egitim Bilimlerinde Yuksek Lisans Nasil Yapilir

0
333
views

Eğitim Bilimlerinde Yüksek Lisans Nasıl Yapılır

Yüksek Lisans Nedir?

Hepimizin bildiği gibi ilkokul ile başlayan eğitim serüveni, lise ve üniversite ile devam eder. Genelde hedefimiz, üniversitede güzel bir bir bölüm kazanıp başarıyla bitirmek ve meslek hayatımıza okuduğumuz daldan giriş yapmak olur. Birde yüksek lisans ve doktora vardır, 4 yıllık üniversite hayatının ardından akademisyen olmak istersek önce yüksek lisansa; ardından daha iyi bir unvan için doktoraya başvururuz. Bu yazımızda sadece yüksek lisansa değineceğiz.

 Yüksek Lisans Yapmak İçin İzlememiz Gereken Adımlar

Öncelikle belirtmekte fayda var ki, yüksek lisans 4 yıllık bölümlerden mezun olduktan sonra yapılabilir. Eğitim gördüğünüz 4 yıllık süreçten sonra mezun olduğunuzda yüksek lisans için ALES sınavına başvurursunuz. ALES sınavı, liseyi bitirdikten sonra girdiğimiz LYS sınavıyla benzer özellikler taşımaktadır. Binlerce rakibiniz olur ve yüksek lisansa geçiş için gerçekten iyi bir sonuç çıkarmanız gerekir. Sonuçlar açıkladığında ise aldığınız puanın yeterli olduğu üniversitelerin yüksek lisans programlarına başvurursunuz. Fakat işler burada bitmiyor, çoğu üniversitenin yüksek lisans programlarına giriş yapabilmek için sözlü mülakattan geçmeniz gerekiyor; üstelik bu mülakatlar bazen İngilizce olabiliyor. Hazır İngilizce demişken, ALES sınavında İngilizce ‘nin en önemli unsurlardan biri olduğunu unutmayın. Hatta puanın yarısını etkileyen bir olgu.

ALES hakkında biraz daha detaylı bilgi verelim, evet ALES zor bir sınav ve iyi bir puan alsanız bile mülakatlarda zorluk çekme ihtimaliniz olabiliyor. Ama bu sınavın iyi bir yanı da var, o da her sene girebiliyor olmanız. Mesela üniversitede henüz 2. yılınızdayken ALES’e girebilirsiniz, aldığınız puan ne kadar iyi olursa olsun 3-4. sınıflarda yine girebilirsiniz. Burada bize avantaj sağlayan şeyse, en yüksek puanımızla değerlendirilecek olmamız. Yani diyelim ki 2. sınıfta girdiğiniz sınavdan 90 aldınız fakat ilerleyen yıllarda bu puandan daha düşük sonuçlar aldınız, endişelenmeyin! 2. sınıfta aldığınız 90 puan geçerliliğini korumaya devam edecek. Bunu kullanarak mezuniyet yılınız gelmeden daha ALES’te şansınızı deneyebilirsiniz ve eğer istediğiniz puana ulaşırsanız, mezun olur olmaz yüksek lisansınıza başlayabilirsiniz.

 Yüksek Lisansa Hazırlık

Üniversitelerde öğretim görevlisi, okutman, çevirmen gibi görevlere atanabilmemizi sağlayan yüksek lisans sınavı olan ALES’e hazırlanırken öncelik vermeniz gereken konu yabancı diliniz olacaktır. Eğer yüksek lisansa geçiş düşünüyorsanız, bir an önce bu konuda çalışmalara başlamanız sizin için en doğrusu. Alanınıza göre değerlendirilecek olduğunuz ALES sınavına, kitapçılarda bulabileceğiniz test-konu anlatımı kitaplarından ve önceki yıllarda sınavda çıkmış sorulardan hazırlanabilirsiniz.

Başarılı olursanız 2 yıl süren yüksek lisans programına dahil olacaksınız ve eğer isterseniz doktora yapmak için okumaya devam edebileceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here