2017 KYK Burs Kredi Miktarı Ne Kadar Oldu?

0
376
views

Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu, 2017 eğitim öğretim yılında da ihtiyaç sahibi öğrencilere burs imkanı sağlayacak. Tercihleri yapan öğrencilerin aklında KYK‘nın ne kadar burs sağladığı konusunda soru işaretleri var.

KYK verdiği burs veya kredi miktarına her sene 25 TL ekleyerek hizmet sunuyor. Şu anlık net bir şey söylemek tam olarak mümkün değil fakat geçen öğrenim yılında 425 TL öğrenim kredisi veren KYK’nın 2017 yılında vereceği burs 450 TL olması bekleniyor. Her sene düzenli olarak artan KYK’dan bu sene resmi bir açıklama gelmedi.

KYK Kimlere Burs İmkanı Sağlar?

KYK bilindiği gibi sadece bazı öğrencilere burs imkanı sağlamakta. Burs imkanı sağlayacağı öğrencilerde öncelik şehit ve gazi yakınlarına daha sonra özür durumu, ailenin gelir durumu, ailede okuyan kardeş sayısı, öğrencinin başarı durumu gibi çeşitli elemelere tabii tutuluyor. Bu şartları sağlayan kişiler genelde burs imkanından faydalanabiliyor.

KYK Kimlere Kredi İmkanı Sağlar?

Geri ödemeli krediler genelde her üniversite öğrencisine sağlanabiliyor yani kredi imkanından faydalanabilmek için yüksekokul veya üniversitede okumak yeterli.

KYK Kredisini Geri Ödeme Ne Şekilde Gerçekleşir?

KYK kredisini geri ödemek için mezun olduktan sonra 2 yıl içerisinde geri ödeme yapabilirsiniz. Geri ödeme konusunda faiz değil enflasyona göre bir geri ödeme planı hazırlanıyor. Geri ödeyeceğiniz miktarı sözleşmeye imza atarken görebilirsiniz.

KYK Burs&Kredisi Çıktı Nasıl Kayıt Yaptırabilirim?

Kayıtlar e-devlet üzerinden sözleşmeye imza attıktan sonra gerçekleşiyor. Daha sonra okulunuzda kurulan Ziraat Bankası standlarından banka kartınızı alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here